Michele M. Leonhart, szefowa DEA, o śmierci barona narkotykowego
Stany Zjednoczone, 18.12.2009 |
|
|
Michele M. Leonhart, szefowa antynarkotykowej agencji DEA, wydała oświadczenie na temat śmierci Arturo Beltrana-Leyvy, szefa kartelu braci Beltran. Poniżej prezentujemy jego treść.
Prezydent Meksyku Felipe Calderon odniósł znaczące zwycięstwo w walce przeciwko kartelowi Arturo Beltrana-Lyvy. Kiedy w sierpniu DEA razem z naszymi współpracownikami ogłaszała akt oskarżenia przeciwko meksykańskiemu narkotykowemu lordowi Arturo Beltranowi-Leyva, byliśmy pewni, że nasi meksykańscy partnerzy będą z nami współpracować, żeby go znaleźć i powstrzymać jego przerażające zbrodnie. I ostatniej nocy tak właśnie postąpili.
Jego śmierć to znaczący cios w jeden z najbardziej brutalnych karteli świata i jest rezultatem znaczącej współpracy i dzielenia się informacji pomiędzy siłami porządkowymi USA a naszymi dzielnymi partnerami w Meksyku.
DEA stale dzieli się informacjami z naszymi partnerami z Meksyku w celu powstrzymania meksykańskich karteli, które zagrażają obu krajom. Ta współpraca była podstawą omawianej operacji. Ostatniej nocy (17 grudnia - przyp. wch), kiedy siły meksykańskiej marynarki zbliżały się do apartamentu Beltrana-Leyvy, wybuchła strzelanina i Arturo Beltran-Leyva został zabity, a wraz z nim kilku jego ochroniarzy.
Arturo Beltran-Leyva i członkowie jego organizacji od ponad dekady przemycali każdego roku do USA tony zabójczych i wyjątkowo uzależniających narkotyków. Beltran na początku zbudował, a później obronił swoje imperium, którego podstawę stanowiła kokaina, metamfetamina oraz heroina, zlecał morderstwa niezliczonych oficerów policji, niewinnych cywili i innych handlarzy narkotyków. W czasie swojej „kariery”, skorzystał z każdej okazji, żeby zastraszyć niewinnych oraz skorumpować rządowych oficjeli.
Rządy Arturo Beltrana-Leyva dobiegły końca. Jego kartel jest bezpośrednio odpowiedzialny za przemoc, która opanowała dzisiaj Meksyk, a ta operacja jest dowodem naszego zaangażowanie i woli dalszej współpracy z naszymi meksykańskimi partnerami w celu zniszczenia wszystkich meksykańskich karteli.
Źródło: DEA
|